ЗНО-ОНЛАЙН
Завдання за темами з біології
https://zno.osvita.ua/biology/tema.htmlЗавдання за темами з хіміїhttps://zno.osvita.ua/chemistry/tema.html
Крихітні павуки, які носять краплю води як капелюх: кумедні фото
Індонезійський фотограф Уда Денні дуже любить природу і з дитинства не боїться павуків. У своєму саду на острові Батам він фотографує маленьких комах з краплинами води на головах.
Джерело: Uda Dennie
Приблизно хвилину тримаються на головах павуків такі імпровізовані “капелюшки”. За цей час Уда повинен встигнути сфотографувати своїх волохатих моделей.
Мало у кого ці повзучі створіння викликають позитивні емоції, але дивлячись на ці кумедні знімки, просто неможливо не розчулитися.
https://svidok.online/kry-hitni-pavuky-yaki-nosyat-kraplyu-vody-yak-kapelyuh-kumedni-foto/
Поради для вчителів, які допоможуть зацікавити учнів і підвищити мотивацію до навчання
Десять способів зробити урок цікавим для учнів
Чи траплялося вам поглянути на свій клас посеред уроку і побачити, як учні «літають у хмарах»? Вам може здаватися, що ваш урок ідеальний і для учнів він буде дуже цікавим. Але тим не менш ви бачите, як діти відволікаються й не слухають вас.
Кожному вчителеві важливо знайти способи зробити свої заняття цікавими. Тільки так учні зможуть засвоювати й утримувати в пам'яті інформацію, яку ви їм викладаєте.
Протягом багатьох десятиліть учителі вигадували нові методи навчання, які дозволяли б тримати учнів у тонусі й мотивували їх учитися. Деякі методи не пройшли перевірку часом, проте інші виявилися досить ефективними.
Розглянемо 10 перевірених способів зробити урок цікавим для учнів.
1. Вносьте у свої уроки загадку
Навчання цікавіше для учнів, коли вони не знають, чого очікувати. Вносьте у свої уроки трохи таємничості. Коли ви вивчаєте якусь тему, давайте дітям на початку уроку невелику підказку. Це допоможе вам внести загадку в процес навчання. Так діти будуть зацікавлено чекати на новий матеріал, щоб розгадати цю загадку.
2. Не повторюйте матеріалу підручника
У підручниках подається основний матеріал, який, зрозуміло, потрібно висвітлювати на уроках. Але намагайтеся при поясненні в класі не повторювати дослівно матеріал підручника, бо це робить уроки нецікавими для учнів. Коли ви повторюєте матеріал, уже відомий учням, намагайтеся подавати його інакше.
При повторенні пройденого матеріалу також можна використовувати метод «3–2–1», який дозволяє запам'ятовувати основні ідеї, але не повторювати матеріал дослівно. Суть методу полягає в тому, що учні малюють піраміду в зошиті й записують три нові факти, які вони дізналися, два факти, які були для них цікавими, і одне питання, яке залишилося в них після вивчення теми.
3. Вигадуйте навчальні ігри
І в 5, і в 25 років люди люблять гратися. Ігри – це ще й хороший спосіб зробити урок цікавим.
Якщо на уроці ви вивчаєте правопис нових слів, проведіть гру на вибування, у якій ви будете диктувати слова, а учні писатимуть їх у зошиті. Кожен, хто неправильно напише нове слово, вибуває – і так доти, поки не буде визначено переможця.
Якщо ви викладаєте математику, подібні ігри можна проводити з використанням математичних формул або розв'язанням прикладів. Ігри зроблять процес навчання захопливим для дітей і принесуть їм безліч позитивних емоцій.
4. Давайте учням можливість вибору
Одна з ефективних стратегій навчання – пропонувати учням можливість вибору. Це може суттєво підвищити мотивацію учнів, тому що можливість вибору завжди збуджує інтерес і розвиває самостійність.
Коли учні виконують завдання, давайте їм кілька завдань на вибір. Наприклад, ви можете дати дев'ять завдань, з яких учні повинні вибрати і виконати три.
5. Використовуйте технології
Технології – це чудовий спосіб зробити уроки цікавими. Діти дуже люблять електронні пристрої, тому намагайтеся якомога частіше включати їх у навчальний процес.
Замість того щоб просто читати лекцію перед класом, використовуйте презентації та інтерактивні дошки. Скористайтеся програмами для відеоконференцій і проведіть спільний урок з іншим класом в іншому місті або країні. Використовуйте різні технології – і ви побачите, як зростає інтерес учнів до навчання.
6. Ставтеся простіше до навчального процесу
Ефективне навчання – це дуже важливо. Але це не означає, що ви повинні завжди бути максимально серйозними під час уроків. Розслабтеся й визнайте, що в учнів можуть бути й інші інтереси, крім навчання. Іноді можна внести в навчальний процес трохи гумору. Ви побачите, що вашим учням стане набагато цікавіше.
7. Зробіть уроки більш інтерактивними
Найчастіше під час уроків учитель пояснює матеріал перед класом, а учні слухають і конспектують. На жаль, це не найефективніший спосіб підтримувати інтерес учнів до предмета.
Зробіть навчання більш інтерактивним: якщо ви додасте до навчального процесу більше практики, учні будуть постійно залучені в нього. Практикуйте групові форми роботи і навчальні проєкти, у яких кожен учень відповідає за свою частину роботи. Проводьте досліди в класі. Інтерактивні форми роботи зроблять урок більш цікавим для дітей.
8. Пов'язуйте матеріал із життєвим досвідом учнів
Коли ви пояснюєте якийсь матеріал, розповідайте і про те, де це застосовується в житті. Так учні краще зрозуміють, навіщо їм вивчати певний предмет.
Якщо учні запитують у вас, чому вони повинні вчити математику, фізику або будь-який інший предмет, а ви відповідаєте: «Тому що», ви втратите довіру учнів. Замість цього спробуйте пояснити користь від предмета на реальному прикладі: «Ви вивчаєте математику, тому що в житті вам доведеться сплачувати рахунки і планувати сімейний бюджет». Пряма відповідь допомагає учням установити зв'язок між тим, що вони вивчають у школі, і як вони зможуть застосовувати отримані знання в житті.
9. Використовуйте метод «перевернутого навчання»
Метод «перевернутого навчання» з'явився в 2012 році і з того часу став популярним серед учителів. Він полягає в тому, що діти вивчають нову інформацію вдома, а в класі обговорюють вивчений матеріал, критично його оцінюють і закріплюють.
Сьогодні багато вчителів говорить про те, що «перевернуті уроки» дають хороші результати. У таких умовах учні можуть працювати в потрібному їм темпі (і таким чином забезпечується диференційоване навчання) і взаємодіяти один з одним у класі під час обговорень. Спробуйте застосувати цей метод на кількох уроках і поспостерігайте, як втягуються в навчальний процес учні.
10. Мисліть нестандартно
Ученые выяснили, почему паутина в пять раз прочнее сталиНе обов'язково проводити кожен урок по шаблону, щоб він складався з пояснень і конспектування. Плануйте нестандартні форми проведення уроків. Наприклад, ви можете запросити на урок гостя, піти з учнями на екскурсію або провести заняття на свіжому повітрі. Коли ви спробуєте щось нове і незвичайне, це з великою ймовірністю сподобається вашим учням.
Ви можете узгодити свої дії з іншим учителем і спланувати міждисциплінарний урок. Також можна використовувати інтернет і провести віртуальну екскурсію. Дітям буде цікавіше вчитися, якщо ви будете творчо підходити до подачі матеріалу.
05.02.2021В следующий раз, когда увидите в лесу паутинку, задумайтесь: она настолько прочная, что одна такая нить толщиной со взрослого человека выдержала бы реактивный лайнер! Ученые долго бились над решением этой загадки и наконец раскрыли секрет: оказалось, что все дело в уникальной структуре ловчей сети пауков.
Прочные сети
Чтобы узнать, почему паутина в пять раз прочнее стали, ученые изучили нити, которые ядовитый паук Loxosceles reclusa вырабатывает для создания ловчих сетей и вместилищ для кладок яиц. При укусе этого паука с невероятно длинными лапами у человека развивается локсосцелизм — воспаление, а затем и гангренные струпья из отмирающих тканей на месте укуса. Исследователи внимательно рассмотрели паутину с помощью атомного микроскопа и обнаружили одно удивительное обстоятельство. То, что невооруженный глаз принимает за одну-единственную тончайшую нить (толщина которой примерно в 1000 раз меньше человеческого волоса), на самом деле является плотным «канатом», сплетенным из сотен нановолокон. Диаметр одного такого волокна — 20 миллионных долей миллиметра. Подобно современным кабелям, каждая нить паутины состоит из параллельных наноструктур длиной не менее 1 мкм.
Владелец паутины - грозный и крайне ядовитый коричневый паук-отшельник
Не очень длинное волокно, не правда ли? Так может показаться на первый взгляд. Однако, если рассмотреть структуру на микроуровне, то окажется, что длина такого волокна может превосходить ширину примерно в 50 раз — и исследователи уверены, что они могут растягиваться еще сильнее.
Нановолокна в живой природе: секрет прочности
Идея того, что паутина состоит из нановолокон, не нова и уже множество раз обсуждалась в научном сообществе. Однако до сих пор исследователи не могли предоставить доказательство того, что наноскопические нити составляют всю паутину, а не отдельные ее части. «Секретным оружием» ученых в данном случае стали уникальные свойства паутины Loxosceles reclusa. Если большинство пауков прядет цилиндрические нити, то паутина этих по факту плоская, как лента — это облегчило исследование под мощным микроскопом.
Новое открытие основывается на еще более ранней работе, которую команда опубликовала год назад. Тогда ученые выяснили, что L. reclusa (их еще называют «коричневые пауки-отшельники») усиливают плоские нити с помощью специальной техники плетения. Словно живая швейная машинка, паук вплетает примерно 20 микропетель в каждый миллиметр паутины. Такие «стежки» укрепляют липкую ловчую сеть и придают ей невероятную прочность. Исследователи уверяют, что даже если форма нитей и техника плетения сетей у других пауков и отличаются, новое открытие может стать отправной точкой для изучения натуральных волокон, которые производят другие виды.
Кавун — не ягода, а кокос — не горіх: 5 міфів про овочі та фруктиhttps://osvitoria.media/experience/kavun-ne-yagoda-a-kokos-ne-gorih-5-mifiv-pro-ovochi-ta-frukty/
Досі кажете дітям, що помідор — овоч, полуниця — ягода, а какао роблять із какао-бобів? Так от, шановні батьки і педагоги, ви поширюєте псевдонаукові фейки. І це негайно треба припинити. Цього тижня в рубриці Батьківський Upgrade ми читали ботанічний бестселер «Фрукти проти овочів». І тепер готові спростувати 5 найпоширеніших міфів про рослини, які ми їмо мало не щодня. Ця книжка — одночасно детектив, трилер, комікс та науково-популярне видання, і все це — про фрукти, овочі, ягоди та безліч інших рослин, які ми їмо і постійно неправильно називаємо. Час розвінчати 5 найпоширеніших міфів.
Кожен третій майбутній абітурієнт вже використав безкоштовну освітню онлайн-платформу іLearn для підготовки до складання ЗНО та вступу в університети.
В умовах карантину ефективні інструменти онлайн-навчання набирають все більше популярності. Так, кількість користувачів освітньої онлайн-платформи для підготовки до ЗНО iLearn досягла позначки у понад 113 тисяч, що втричі більше, ніж на початку 2020 року. Засновник платформи iLearn, громадська спілка «Освіторія», вважає це значним досягненням на шляху надання доступу до якісної освіти якомога більшій кількості дітей.
Головне завдання безкоштовної платформи iLearn — якісна підготовка учнів до ЗНО, яка полегшить їм доступ до вищої освіти та закладе основу успішної кар’єри в майбутньому, незалежно від місця проживання, навчального закладу чи соціального статусу. Зокрема, серед користувачів платформи — діти, що навчаються в інтернатах або проживають на тимчасово окупованих територіях.
iLearn — це гейміфікована платформа з якісним контентом та власними персонажами, віртуальною валютою та безліччю «фішок», які цікаві підліткам. До створення курсів на iLearn «Освіторія» долучила професійних шкільних педагогів, що мають також експертизу в онлайн-навчанні.
«Переваги iLearn — це інтерактивність, гейміфікація та інноваційні методики навчання, як-от microlearning. Курси та уроки створені з глибоким розумінням сучасних підлітків, і тому вони охоче та результативно навчаються», — пояснює очільниця «Освіторії» Зоя Литвин.
Зараз на iLearn є курси і тести з підготовки до ЗНО з української мови та літератури, історії України, англійської мови, математики та біології. Протягом навчального року на платформі 4 рази на тиждень проводяться безкоштовні вебінари з основних предметів.
Важливу роль у розширенні можливостей платформи відіграє підтримка стратегічного партнера — компанії Кока-Кола Беверіджиз Україна, яка співпрацює з ГС «Освіторія» з 2015 року. За підтримки компанії стало можливим запровадити гейміфікацію платформи, записати нові онлайн-курси та проводити вебінари.
«Вже шостий рік поспіль наша компанія докладає системних зусиль для створення нових можливостей для молодих українців. Той факт, що понад 100 тисяч учнів вже скористалися можливостями iLearn, свідчить сам за себе: формат онлайн-освіти набуває популярності, а Кока-Кола разом з «Освіторією» робить усе можливе, щоб наша молодь була успішною та могла реалізувати свої здібності в Україні», — заявив Андрій Бублик, директор зі зв’язків з державними установами та комунікацій Кока-Кола Беверіджиз Україна.
У планах розвитку платформи — розробка нового сервісу «Тренажер ЗНО», де учні зможуть перевіряти свій рівень підготовки в умовах, максимально наближених до незалежного оцінювання, та новий курс з географії, адже цей предмет є одним з найпопулярніших серед абітурієнтів під час складання ЗНО.
Окрім того, щоб допомогти майбутнім абітурієнтам у підготовці до основної сесії ЗНО 2021, Український центр оцінювання якості освіти та ГС «Освіторія» за підтримки МФ «Відродження» зроблять офіційні відеороз’яснення завдань до пробного ЗНО 2021, які будуть доступні з 11 квітня.
Щоб скористатися платформою та всіма її можливостями, достатньо зареєструватися на платформі. Онлайн-курси також можна переглянути на YouTube-каналі iLearn.
Підготуватись до ЗНО безкоштовно
Затверджений новий стандарт професії вчителя
В Україні затверджені нові професійні стандарти професій вчителя — вчителя початкових класів, вчителя закладу загальної середньої освіти та вчителя з початкової освіти (з дипломом молодшого спеціаліста). Професійний стандарт містить опис загальних компетенцій, якими має володіти вчитель та перелік трудових функцій, що мають виконувати вчителі різних кваліфікаційних категорій працюючи на посаді. Окрім того, професійний стандарт визначає умови праці вчителя, умови допуску його до роботи, умови первинної професійної підготовки та підвищення кваліфікації вчителів. Професійний стандарт розроблено Міністерством освіти і науки спільно з Українським інститутом розвитку освіти. У Міносвіти зазначають, що новий професійний стандарт дозволить учителям визначити чіткі орієнтири власного професійного розвитку, а також запобігти ризикам необ’єктивного оцінювання професійних компетентностей вчителів під час атестації або сертифікації.
Професійні стандарти діятимуть впродовж 5-ти років. Наступний перегляд стандарту вчителя запланований на грудень 2025 року.
ПРОФЕСІЙНИЙ СТАНДАРТ ЗА ПРОФЕСІЄЮ ВЧИТЕЛЬ
29.12.2020Бери й роби. Онлайн-лабораторії GoLab/Graasp. Інтерактивні робочі аркуші: Liveworksheets
https://osvitoria.media/experience/golab-graasp-liveworksheets/Змішане навчання — підхід, що дає змогу поєднати шкільні заняття та онлайн-освіту. За допомогою цієї системи вчителі можуть персоналізувати освітню траєкторію кожного учня, а школярі формують розклад самостійно та обирають зручний темп опрацювання матеріалу. У змішаному навчанні не обійтись без активного залучення технологій. Тож знайомимо вас з унікальними цифровими інструментами, що дають змогу раціонально використовувати час та оптимізувати навчальний процес як у змішаному, так і в дистанційному форматах.
У 2020 році вимога щодо надання документів, які підтверджують підвищення кваліфікації педагогічного працівника в обсязі не менше ніж 150 годин, є безпідставною. Про це повідомив народний депутат Роман Грищук на своїй сторінці у Facebook — таке роз’яснення отримав від Державної служби якості освіти у відповідь на депутатський запит.
Відповідно до закону «Про повну загальну середню освіту» педагогічні працівники мають підвищувати свою кваліфікацію щорічно, а загальна кількість академічних годин для підвищення кваліфікації протягом п’яти років не може бути меншою за 150 годин.
Але оскільки Закон з’явився 28 вересня 2017 року, то вимагати від вчителів такий об’єм можна починаючи з 28 вересня 2022 року.
При цьому, законодавство не визначає ні мінімальну, ні максимальну кількість годин, які педагогічний працівник має присвятити своєму професійному розвитку впродовж одного року.
«Єдина на сьогодні вимога може полягати лише у необхідності підтвердити щорічне (тобто, у 2017, 2018, 2019 роках) підвищення кваліфікації (незалежно від обсягу, форми чи виду підвищення кваліфікації)», — ідеться в листі Державної служби якості освіти.
Питання розподілу годин підвищення кваліфікації учитель має вирішувати сам з урахуванням багатьох чинників, обставин і можливостей, у тому числі фінансових, а також узгоджувати на педагогічній раді закладу освіти.
Підвищення кваліфікації керівників закладів освіти ґрунтується на тих же засадах, що і підвищення кваліфікації інших педагогічних працівників. Але керівник зобов’язаний протягом першого року після призначення на посаду пройти курс підвищення кваліфікації з управлінської діяльності обсягом не менше 90 навчальних годин. Ці 90 годин мають бути включені до загального обсягу підвищення кваліфікації (не менше 150 годин) впродовж 5 років.
Повністю лист Державної служби якості освіти наведено у публікації.
Фото автора energepic.com з Pexels.
Автор: Редактор новинЯк допомогти дітям не тільки легко сприймати інформацію зі складної теми, а й надовго її запам’ятати? Для більшості педагогів це серйозний виклик. Із ним блискуче впорався 26-річний вчитель хімії Іван Заболотських із Новопечерської школи. Він підкорює дитячі серця «пісенною таблицею Менделєєва». Тему на знання послідовності хімічних елементів він «запакував» у вибуховий рок−хіт «We Will Rock You» гурту «Queen». У чому секрет успіху музичної мнемотехніки, яку створив український педагог? Показуємо і розповідаємо.
5 майстер-класів з видовищними експериментами для дітей
Як зацікавити школярів наукою? Як перетворити пояснення складних формул і хімічних реакцій на захопливий процес? Дивуйте дітей видовищними експериментами. Із їхньою допомогою принципи фізичних та хімічних реакцій у природі учні опанують у невимушеному форматі навчання.
Пропоновані майстер-класи зацікавлять школярів як молодших, так і старших класів.
10 модних слів з галузі освіти
Редакція сайту Освіта.ua склала короткий перелік термінів, розуміння й доречне вживання яких необхідне для того, аби вільно почуватися в турбулентних умовах сучасної освіти. Популярність цих слів і словосполучень зумовлена різними причинами. Деякі з них є основоположними поняттями освітнього законодавства, деякі – відображенням світових тенденцій, а деякі пов’язані із сумними реаліями навчання в умовах пандемії коронавірусу.
Ментор – наставник, який має особистий досвід успіху й готовий поділитися ним зі своїм підопічним. Для свого підопічного ментор одночасно є консультантом, мудрим радником, коучем і психологом. Його головне завдання – вберегти учня від помилок і невдач. У цьому і є головна роль менторства, що дозволяє вчитися в досвідченого й успішного практика, переймати його особистий досвід і методику роботи.
Ментор дає підопічному можливість поставити запитання, які допоможуть зрозуміти психологічні та професійні особливості певної галузі.
Ментор насамперед є інсайдером, тобто не просто має теоретичні знання, а й сам пройшов той самий шлях, яким іде його підопічний. І саме тому він завжди може правильно підказати, де можуть виникнути найбільші перешкоди, і як до них правильно підготуватися. Це допоможе учневі пройти свій професійний шлях ефективно й успішно.
Тьютор – особа, яка провадить індивідуальні або групові заняття з учнями, студентами; репетитор, наставник. В університетах тьютори – помічники викладача, здебільшого аспіранти або старші студенти.
Тьютор є ключовою фігурою в дистанційному навчанні, він відповідає за проведення занять зі студентами.
Аналізуючи досвід зарубіжних університетів, можна бачити, що найчастіше розробник курсу і тьютор – одна і та ж особа.
Ключова компетентність – спеціально структурований комплекс якостей особистості, що дає можливість ефективно брати участь у різних життєвих сферах діяльності і належить до загальногалузевого змісту освітніх стандартів.
Відповідно до закону “Про повну загальну середню освіту”, виокремлюють такі ключові компетентності, необхідні кожній сучасній людині для успішної життєдіяльності:
вільне володіння державною мовою;
здатність спілкуватися рідною (у разі відмінності від державної) та іноземними мовами;
математична компетентність;
компетентності у галузі природничих наук, техніки і технологій;
інноваційність;
екологічна компетентність;
інформаційно-комунікаційна компетентність;
навчання впродовж життя;
громадянські та соціальні компетентності, пов’язані з ідеями демократії, справедливості, рівності, прав людини, добробуту та здорового способу життя, з усвідомленням рівних прав і можливостей;
культурна компетентність;
підприємливість та фінансова грамотність;
інші компетентності, передбачені стандартом освіти.
М’які навички – (soft skills) – навички, що дозволяють бути успішним незалежно від специфіки діяльності та галузі. Натомість “тверді навички” (hard skills) – це технічні навички, пов’язані з діяльністю в галузі формалізованих технологій: діловодство, логістика, керування автомобілем, програмування, метод сліпого друку тощо. Тобто це прямі професійні навички.
Традиційно називають такі м’які навички: уміння переконувати, знаходити підхід до людей, здатність бути лідером, міжособистісне спілкування, ведення переговорних процесів, робота в команді, особистісний розвиток, управління часом, ерудованість, креативність тощо.
Ці навички важливі як у роботі, так і в житті. Що вище людина підіймається кар’єрними сходами, то більшу роль відіграють саме м’які навички, адже високий пост означає високу кількість підлеглих, які потребують консультацій з різних питань.
Фахівці з персоналу твердять: співробітники, які володіють цими навичками, можуть не лише давати кращі результати, але й допомагати створювати комфортну атмосферу. Саме тому 85% тренінгових програм і курсів нині зорієнтовані на освоєння soft skills.
НУШ – «Нова українська школа», масштабна реформа системи загальної середньої освіти в Україні, започаткована Міністерством освіти і науки під керівництвом Лілії Гриневич і запланована на десятиріччя вперед. Ключова мета НУШ – створити школу, у якій буде приємно навчатись і яка даватиме учням не лише знання, а й уміння застосовувати їх у житті.
Формула НУШ передбачає такі ключові елементи:
новий зміст освіти, заснований на формуванні компетентностей, потрібних для успішної самореалізації в суспільстві;
умотивований учитель, який має свободу творчості й розвивається професійно;
наскрізний процес виховання, який формує цінності;
децентралізація й ефективне управління, що надасть школі реальну автономію;
педагогіка, що ґрунтується на партнерстві між учнем, учителем і батьками;
орієнтація на потреби учня в освітньому процесі, дитиноцентризм;
нова структура школи, яка дає змогу добре засвоїти новий зміст і набути компетентності для життя;
справедливий розподіл публічних коштів, який забезпечує рівний доступ усіх дітей до якісної освіти;
сучасне освітнє середовище, яке забезпечить необхідні умови, засоби і технології для навчання учнів, освітян, батьків не лише в приміщенні навчального закладу.
Інтеграція – об’єднання та взаємопроникнення змістових елементів у єдине ціле на основі спільного підходу.
Державний стандарт повної загальної середньої освіти, ухвалений Кабінетом Міністрів України 2020 року, передбачає, що учні можуть вивчати як окремі навчальні предмети, так і інтегровані курси. Формування змісту інтегрованих предметів може здійснюватися шляхом упорядкування в логічній послідовності результатів навчання кількох інтегрованих освітніх галузей, однієї освітньої галузі або її окремих складників.
Метою інтегрованого навчання є:
формування в учнів цілісного уявлення про навколишній світ, системи знань і вмінь;
досягнення якісної, конкурентоздатної освіти;
створення оптимальних умов для розвитку мислення учнів;
активізація пізнавальної діяльності учнів на уроках;
ефективна реалізація розвивально-виховних функцій навчання.
Переваги інтегрованого навчання:
пожвавлення навчального процесу;
економія навчального часу;
уникнення перевтоми.
Моніторинг – збирання, оброблення, зберігання та розповсюдження інформації про стан освіти, інтерпретація фактів, прогнозування динаміки й тенденцій її розвитку та розроблення науково обґрунтованих рекомендацій для прийняття управлінських рішень стосовно підвищення ефективності функціонування освітньої галузі.
Моніторинг планують як систему заходів для виявлення та відстеження тенденцій у розвитку освіти. Він може бути внутрішнім (запровадженим самим закладом освіти) і зовнішнім (здійснюваним спеціальними незалежними установами).
Прикладами моніторингу якості освіти можуть бути проведені нещодавно в Україні загальнодержавне моніторингове дослідження якості початкової освіти «Стан сформованості читацької та математичної компетентностей випускників початкової школи» (МДЯПО) та міжнародне дослідження якості освіти PISA.
Формувальне оцінювання – оцінювання для навчання, на відміну від підсумкового оцінювання (оцінювання результатів навчання).
Формувальне оцінювання є інтерактивним оцінюванням прогресу учнів, що дає змогу вчителю відповідним чином адаптувати освітній процес. Використання формувального оцінювання дозволяє відстежувати особистісний поступ дитини, перебіг опановування нею навчального матеріалу й вибудовувати індивідуальну освітню траєкторію учня.
Таке оцінювання дає можливість учням усвідомлювати й відслідковувати особистий прогрес і планувати подальші кроки з допомогою вчителя. Для педагога формувальне оцінювання означає бути поруч з учнем і вести його до успіху. Учителі використовують інформацію з оцінювання для коригування навчання та забезпечення правильного виконання учнями завдань. Коли наставники регулярно залучають учнів до збирання й перевірки інформації про своє навчання, вони допомагають їм ставати відповідальними та самостійними.
Аудит – перевірка звітності та іншої інформації про діяльність установи з метою підтвердження її достовірності та законності.
Інституційний аудит закладу освіти – це зовнішнє оцінювання діяльності школи, що базується на ґрунтовному вивченні освітніх та управлінських процесів.
Такий аудит покликаний допомогти школам стати більш якісними і надалі сформувати та підтримувати культуру якості освіти, що базується на прозорості, інноваційності та партнерстві учасників освітнього процесу.
Подібні системи оцінки якості освіти успішно працюють у більшості європейських країн. Наразі її запроваджують в Україні.
Це нова для нашої країни процедура оцінювання якості освітньої діяльності шкіл. Атестація, яку раніше проходили школи, була спрямована здебільшого на формалізований контроль і перевірку. Головна ж місія аудиту – допомогти школам підвищити якість їхньої діяльності та сприяти зростанню суспільної довіри до освіти. Якщо атестація показувала школі «що не так», то інституційний аудит має показати «як зробити краще». При цьому, у школи залишається поле для вибору власної стратегії розвитку і шляхів її реалізації.
Змішане навчання – ефективне поєднання безпосередньої (очної, офлайнової) та опосередкованої (дистанційної, онлайнової) форми взаємодії студентів і викладачів.
Упродовж такого процесу студенти навчаються частково онлайн і мають елементи контролю над навчальним процесом – коли, де і як вчити матеріал.
Під час змішаного навчання гаджети і девайси використовують для спроби персоналізувати роботу кожного окремого студента.
Навчання в аудиторіях за таких умов використовують для надання студентові комплексного досвіду навчання.
15.11.2020Разом з адвокатом, юридичним радником «Освіторія Хаб» Юлією Недошовенко ми створили калькулятор, за допомогою якого ви можете вирахувати орієнтовну суму вашої зарплати протягом наступного рокуЕКО ПЛЮСПЛЮС
https://www.youtube.com/playlist?list=PLmMdc5EtRgSgzX5PuoA5QLxpCnadY-l26&fbclid=IwAR2Jng_HuHy9nup07ew9XWXaDi1TKFTsdlNHpLyRHWFLI2iCtIeBl0TvL9w
Олександра Журавльова: мета уроку по-канадськи
Автор: Олександра Журавльова, учитель, Канада.
Хочете про «мЕти» уроку? Мета по-канадськи. Як тут пишуть або не пишуть.
Мені слово «мета» завжди асоціювалося зі словом «метнути». І як іноді хотілося ті «мЕти» кудись жбурнути... Урок я могла спланувати у своїй голові за 5 хв., бо фантазія у мене багата і буйна, нашукати і записати займало трохи більше часу, а от на «мЕтах» був ступор. Навчати, розвивати, виховувати... так нас вчили в універі, так нас вчили на практиці. Попросила щойно Ґуґла «написання мети уроку» - і перші 3 сайти видають те саме – «навчати, розвивати, виховувати». За 20 років нічого не змінилося.
А муляло мене наступне: як я за урок можу розвинути чи виховати, (навчити ще куди не йшло). Я за рік, за 5 і навіть за 10 декого можу не виховати.
І ось вересень, я студентка університету Калгарі отримую перше завдання з курсу «Практика в школі». Написати план уроку на 10 хв. і провести його в онлайні, де учасниками будуть мої онлайн-одногрупники.
Ми ще жодного спільного заняття не мали, викладачку не бачили, а план уроку напиши, відправ на перевірку та ще й проведи комусь-не-знаю-кому. Тема?- а яку хочеш: довести теорему, зав'язати шнурки чи зробити канапку. Складаю план і зверху гордо пишу «мЕти».
Три години (нас 15 студентів) у Zoomі показували свої уроки, а викладачка лише щось нотувала і слідкувала за часом - 10 хв. у кожного. Не встиг - твої проблеми.
Ніхто наших уроків не розбирав, ми їх потім аналізували самі по ходу навчання, кожного тижня, кожного уроку, якийсь новий пунктик.
Але в той перший день пані професор взялася за наші «мЕти». Вона зачитала нам їх штук 20, з того що ми написали, не вказуючи авторства. І одразу поставила запитання: «А звідки ви знаєте, що ви цього досягли за урок? А як ви це можете виміряти?»
«Виховувати позитивні риси характеру», - Чим ви це на уроці виміряли? Ви виховували весь урок, а на перерві учні побилися. Ваша мета провалилася. Урок надаремно? - та ні, щось та й вивчили, а от мету так писати не можна. Пишіть конкретно про те, що робите сьогодні, на цьому конкретному уроці. Не пишіть «виховувати». Бо, крім вас, виховують батьки, друзі, вулиця, ЗМІ... Не беріть на себе такої великої відповідальності».
А як можна, чи як треба?
1. Мета має бути конкретна.
2. Досяжна за урок.
3. Вимірювана вправою, тестом, твором обговоренням, проектною роботою, малюнком чи аплікацією, тим, що ви сьогодні затіяли.
4. Написана зрозумілою учневі мовою (student-friendly language), тому що часто ми її озвучуємо на початку, і діти мають розуміти, що від них хочуть.
5. Слів «навчити, усвідомити, знати, розуміти» писати НЕ МОЖНА, бо це те, чого ви не виміряєте.
За перших два тижні навчання ми написали кожен по 7 планів-конспектів і, працюючи в групах по 5 чоловік, критично розібрали і проаналізували 35.
То як тепер ми пишемо ту мету?
Використовуємо: перелічити, визначити, описати, назвати, вибрати, написати, намалювати, поєднати, створити, проаналізувати, порівняти, протиставити, підсумувати, обговорити, аргументувати...
Зараз я на практиці в школі веду цикл уроків з природознавства в 1 класі. Моя тема – «5 відчуттів», тому «метаю» наступне:
створити містера Картоплю (з витинанок), позначити органи чуття, поєднати відчуття з частинами тіла, порівняти відчуття тварин, обговорити правила гігієни, проаналізувати важливість зору, слуху...
І на рівні першачка ми ліпимо, креслимо, порівнюємо «найнюхливіших» тварин, обговорюємо важливість миття рук чи обережність на дорозі...
Як розумніше чи правильніше? Не мені судити. Але я отримую задоволення від того, що моє написане в конспекті зрозуміле мені і дітям і до кінця уроку точно виконане.
Чи так пишуть усі вчителі? Молоді - так, а досвідчені - вже ні, лиш пунктиками хід уроку.
І чого та «мета» не має множини? Бо «цілі уроку» мені якось теж не звучить.
П.С. Хвалюся! Я вже «відстрілялася» першим відкритим уроком. Досяжні «мЕти», ніякої показухи, звичайний робочий урок. Діти чудесні, відкриті, незакомплексовані і готові до співпраці. Найвища оцінка, все супер!
#zhuravlovaschoolincanada - інформація про школи і навчання в Канаді.
Освіта.ua
11.11.202010 наукових і технологічних музеїв, які можна відвідати онлайн
https://senior.ua/articles/10-naukovih--tehnologchnih-muzev-yak-mozhna-vdvdati-onlayn?fbclid=IwAR09gwzfSH33QFxmKP0MjLN3idP-C1RMR1olwtK1bgXXSdmyN4aOedS1hqI
Підбірка віртуальних турів по музеям в різних країнах від Interesting Engineering.
1. Національний музей природної історії в США
Національний музей природної історії розташований у Вашингтоні. Це один з найпопулярніших музеїв на планеті, і оглянути представлені в ньому експонати можна не тільки на власні очі, але і прямо з дому.....
Бери й роби: Рефлексія на уроці
Чи знаєте ви, скільки думок виникає в нашому мозку щогодини, щодня? За оцінками експертів, розум генерує від 60 до 80 тисяч думок на день. Це в середньому понад дві з половиною тисячі думок на годину. Неймовірно, правда? Цікаво, а яку кількість думок, пов’язаних з темою уроку, генерує мозок дитини протягом 45 хвилин? Як перевірити, чи отримав учень відповідь на своє запитання, яке виникло під час оголошення теми та мети уроку? Один зі способів отримати відповіді на ці запитання — провести рефлексію. І переглянувши відео, ви дізнаєтеся про цікаві інструменти для проведення ефективної рефлексії та розвитку навички рефлексувати.
Не заборонити, а обмежити: як батькам і підліткам встановити здорові правила користування соцмережами
То як, батьки, готові приборкати соцмережі та їхній прихований вплив на вас і ваших дітей? Ми вже писали про те, що відбувається в нашому мозку, коли ми безконтрольно скролимо френд-стрічку. Тепер час переглянути родинні звички користування смартфонами і встановити нові правила. Сімейний психотерапевт Катерина Глушенко пояснює, чому заборонити соцмережі для підлітків не вийде, а от контролювати їхній час зі смартфонами можна і треба.10 корисних книжок для сучасного вчителя
Редакція сайту Освіта.ua склала короткий перелік книжок, які можуть бути корисними для вчителів Нової української школи. До списку потрапили різні за тематикою, жанром і призначенням видання, автори яких торкаються питань формування світогляду, філософії освіти, психології дитини, відповідального батьківства, технологій навчання та виховання.
https://osvita.ua/news/lifelonglearn/77257/
С. Новікова: ЗНО з математики для вступників-медиків
Автор: Світлана Новікова, начальник відділу змісту природничо-математичних навчальних предметів Українського центру оцінювання якості освіти.
Дочекалися Умов вступу… Чи може мені хтось притомно пояснити, чому на всі спеціальності галузі знань «Охорона здоров'я», зокрема «Фармація», «Стоматологія» і «Медицина», другим предметом є математика? Можливо тому, що рік математики?
У проєкті Умов вступу другим предметом була біологія. Передивилася порівняльну таблицю громадського обговорення й не побачила пропозиції поставити математику другим предметом.
За останні 25 років другим предметом на медицину завжди була біологія, а на фармацію - хімія. Математику останні років 3-4 ставили третім предметом, хоча фізики і хімії достатньо для того, щоби зрозуміти, чи володіє претендент на здобуття вищої освіти математичною компетентністю.
У класах хіміко-біологічного профілю поглиблено вивчається хімія і біологія. Зазвичай випускники таких класів вступають у медичні й фармацевтичні заклади. А тепер, окрім біології і хімії, їм ще треба поглиблено вивчати математику.
Це черговий крок до знищення хіміко-біологічного профілю. І ми ще говоримо про природничо-математичну освіту, про STEM-освіту? Таким чином ми підтримуємо предмети природничого циклу?
Такі умови вступу із обов'язкової математики для випуску зробили її (математику) обов'язковою для вступу.
Можливо, феномен вступу-2021 може пояснити профільне міністерство?
На офіційному сайті МОН не пояснення, а констатація факту: «Як і минулих років, у наступному році вступникам на лікарські спеціальності («Стоматологія», «Медицина», «Педіатрія») для того щоб взяти участь у конкурсному відборі, потрібно буде мати щонайменше 150 балів із другого та третього конкурсних предметів. Однак ця вимога не буде поширюватися на тих, чий конкурсний бал буде вище 175. Обов’язковими предметами ЗНО для вступу на ці спеціальності буде українська мова та математика, а третім предметом вступник зможе обирати біологію, хімію або фізику».
Словник НУШ: Зелена ручка
Зустрічайте, нова рубрика «Освіторії» — Словник НУШ. Просто й доступно пояснюємо термінологію, визначення та положення, які стосуються теми Нової української школи.
Серед рекомендацій МОН для вчителів — віддавати перевагу зеленій ручці замість червоної. Але чому зелена ручка — це кращий вибір для вчителя, ніж червона? Багато хто помилково інтерпретує, що червоний — «колір небезпеки», який може злякати чи навіть травмувати психіку дитини. Однак справа зовсім в іншому.
Метод «зеленої ручки» полягає в тому, щоб фіксувати увагу дитини не на помилках, а на успіхах. На тому, що вийшло краще. Саме так дорослі навчають дітей не концентруватися на поразках, а бачити свої маленькі перемоги. Після такого заохочення учні мимоволі прагнутимуть повторювати позитивний досвід.
https://osvitoria.media/experience/slovnyk-nush-zelena-ruchka/
Світовий Економічний Форум назвав топ-10 навичок 2025 року
Тепер на першому місці опинилося аналітичне мислення та інноваційність, а на другому — активне навчання та навчальні стратегії. Навичка комплексного вирішення проблем, яка була лідером списку для 2015 та 2020 років, тепер на третьому місці. Традиційно важливими залишаються критичне мислення і аналіз, креативність, оригінальність та ініціатива. Цілковито новими у списку стали цифрові навички: використання, моніторинг та контроль технологій і технологічний дизайн та програмування. У десятку також потрапили навички самоконтролю: надзвичайно важливими будуть стійкість, опірність стресам та гнучкість, а також уміння взаємодіяти з іншими — лідерство та соціальний вплив.
За прогнозами Світового Економічного Форуму до 2025 року 50 % усіх працівників потребуватимуть перенавчання, адже економіки світу переживають подвійне потрясіння — пандемію та стрімку автоматизацію праці. Передбачають, що 85 мільйонів робочих місць упродовж наступних 5 років можуть замінити машини. Водночас 97 мільйонів нових робочих місць можуть з’явитися в процесі адаптації ринку праці до нових реалій.
Протягом останніх місяців люди все більше шукають можливості онлайн-навчання. У період з квітня по червень цього року на платформі Coursera було у 4 рази більше охочих навчатися, ніж раніше.
Автор: Катерина КисельоваЯк вчителям і батькам спілкуватися ефективно
https://osvitoria.media/experience/yak-vchytelyam-i-batkam-spilkuvatysya-efektyvno/
Бельгійські нейробіологи довели, що можна навчитися нового швидше, якщо робити це… у незнайомому місці
https://osvitoria.media/news/nejrobiology-znajshly-sposib-krashhe-vchytysya/
Вчити уроки чи готуватися до ЗНО вдома чи в знайомому кафе — куди гірша ідея, ніж у незнайомому. А уроки просто неба під час екскурсій туди, де школярі раніше не були, стануть у рази ефективнішими, ніж у кабінеті, згідно з дослідженням, опублікованим у журналі Neuron.
Хоча це може видатися дивним, оскільки здається, що незнайома обстановка відволікає, а не сприяє навчанню, та наука доводить, що все навпаки. Нова обстановка змушує організм посилено виробляти дофамін — гормон, який відповідає за систему заохочень. У людини покращується настрій, підвищується мотивація, з’являється відчуття задоволення. Викид дофаміну також змушує мозок швидше сприймати та довше утримувати інформацію, тобто посилює асоціативну пам’ять.
Коли нам треба щось швидко вивчити, треба частіше вириватися з рутини, порушувати свій розпорядок дня та знаходити незнайомі місця. Не потрібно нічого незвичного, красивого або вишуканого, достатньо того, що воно просто інше. Така сама на вигляд лавка біля звичайнісіньких дерев, але в новому парку буде досить незвичною для мозку. Автор: Аліна Мірошнікова
Хто й за що отримав Нобелівську премію в
буремному 2020
Унікальна можливість редагувати гени, кілька розкритих секретів чорних дір, відкриття нової хвороби та винайдення нового формату однієї з найстаріших форм продажу товарів. Саме за це у 2020 році отримали Нобелівську премію.
Якщо сфера ваших інтересів література, то у вас з’явилася можливість познайомитися з американською поезією, а якщо ви всім серцем уболіваєте за мир на планеті, то приєднуйтеся до організації, яка не дозволяє голоду стати зброєю. Пропонуємо ближче познайомитися з нобелівськими лавреатами. https://osvita.ua/vnz/76997/
10 порад від Олександра Пономарів про найпоширеніші мовні помилки з його книжки «Культура слова: мовностилістичні поради»Як правильно сказати: добрий день чи доброго дня, дякуючи чи завдяки, виняток чи виключення?20 жовтня лауреат Нобелівської премії миру Далай-лама XIV вперше в історії в прямому ефірі спілкуватиметься з українцями. Він звернеться до всієї України, а потім протягом години відповідатиме на запитання. Запитання може поставити кожен охочий, попередньо зареєструвавшись.
Тема зустрічі «ОСВІТА І МИР У ЧАСИ ПАНДЕМІЇ», триватиме ефір з 6:30 до 7:30 за київським часом.
Ініціювала таке спілкування громадська організація «ЕдКемп Україна».
https://osvitoria.media/news/20-zhovtnya-dalaj-lama-v-pryamomu-efiri-zvernetsya-do-ukrayintsiv/
Молоді вчителі запустили youtube-канал для дітей
https://www.youtube.com/watch?v=CNUVanF_Tm4&list=PL70g1A4xgwZkXbR8o5UClCHe6eER9L1Ru
Молоді викладачі з України запустили україномовний освітній проєкт Enjoy The Science. Це YouTube-канал, на якому вчителі у коротких відео доступно розкривають різноманітні теми для школярів та молоді.
Канал орієнтований на дітей і підлітків, а також студентів та дорослих, що прагнуть постійного розвитку. Він створений за ініціативи 5 молодих вчителів, що осучаснюють освіту та доводять, що знання – це круто.
«Коли я згадую, що світовий океан вивчений лише на 5%, це мене надихає та мотивує навчати молодих дослідників та ділитись із ними своїм натхненням та цікавістю до світу. Насолоджуймось наукою разом, виховуймо у собі допитливість та відкриваймо нове щодня», - говорить одна із засновниць проєкту, вчителька природознавства Єлизавета Саєвич.
Наразі на каналі доступні 3 плейлисти – з анатомії, української мови та мистецтва.
Окрім YouTube-каналу, проєкт має сайт, де розміщуватимуться конспекти до уроків із різних предметів, тести та статті. Надалі викладачі планують продовжувати створювати цікаві онлайн-уроки на допомогу вчителям різних предметів, проводити освітні заходи та популяризувати науку.
Також проєкт має сторінки у соцмережах Instagram та Facebook.
Учителі-бакалаври зможуть отримувати
кваліфікаційні категорії
Учителі, які здобули ступінь бакалавра, зможуть претендувати на присвоєння кваліфікаційних категорій.
Про це йдеться у повідомленні Міністерства освіти у відповідь на звернення Профспілки працівників освіти щодо врегулювання питань фахової підготовки та присвоєння педагогічним працівникам кваліфікаційних категорій.
Зокрема, у МОН підтримали ініціативу щодо необхідності вирішення проблеми справедливої та об’єктивної оцінки професійної діяльності педагогічних працівників, у тому числі і оплати їх праці, незалежно від рівня вищої освіти, який вони здобули.
Планується, що питання буде реалізовано шляхом внесення змін до Положення про атестацію педагогічних працівників щодо надання можливості присвоювати кваліфікаційні категорії педагогічним працівникам, які здобули ступінь бакалавра.
«Міністерством розпочата робота над змінами до цього Положення, приведення його у відповідність до законів України «Про освіту», «Про фахову передвищу освіту» та «Про вищу освіту», - повідомили в освітньому відомстві.
07.10.2020Плагіат – одна з найактуальніших проблем освіти. Чи самостійно учень написав текст чи це скопіював із інтернету? Перевірити оригінальність можна за допомогою веб-браузера, онлайн сервісів або спеціальних антиплагіатних програм. Підбірку ресурсів підготував Роман Шандра, доцент Львівського університету ім.Франка. https://osvitoria.media/news/yak-pereviryty-tekst-na-plagiat-onlajn-pidbirka-resursiv/
Вивчайте тренди, щоб бути на одній хвилі з дітьми
Раніше було трендовим обговорювати книги та історії, сидячи в темряві біля вогнища, влаштовувати тематичні квартирники. Але зараз динаміка світу перемістилась в онлайн та соцмережі.
Найпопулярніший тренд останніх років для шкільної молоді — TikTok. Це короткі відео до 60 секунд, в яких користувачі знаходять найвигадливіші способи презентувати себе, розсмішити аудиторію, поставити короткий кумедний танець. Без жартів — для вчителів відкрита величезна ніша в цій соцмережі. Звісно, 60 секунд недостатньо для запам’ятовування серйозної теми, але для формату брейнстормінга, тизера чи «реклами» теми наступного уроку, рефлексії від учнів після вивчення теми, елементу «домашки» — це ідеальний варіант https://osvitoria.media/experience/osvita-yak-shou-biznes-yak-govoryty-z-suchasnymy-ditmy-yihnoyu-movoyu/
Про ресурси для розвитку, навчання та натхнення вчителів розповіла координаторка та програмна директорка тренінгового центру «Освіторії» Наталія Каташинська в рамках регіонального «Міні EdCamp Черкаси».
У презентаційній сесії — добірка корисних офлайн- та онлайн-джерел для професійного розвитку освітян. Міжнародні програми, грантові та стипендіальні можливості для вчителів та учнів.
20 фраз для натхненного онлайн-навчання
Онлайн-навчання може і має бути ефективним і натхненним. Ми як ніхто інший знаємо, скільки зусиль та часу забирає у вчителів підготовка одного цікавого уроку у форматі дистанційного навчання. Тому зробили частинку роботи за вас: зібрали фрази та слова, які будуть щоденною мотивацією для вас і ваших учнів. https://osvitoria.media/experience/20-fraz-dlya-nathnennogo-onlajn-navchannya/
Вплив телевізора таки згубний
https://osvitoria.media/news/vcheni-dovely-zv-yazok-mizh-televizorom-i-yakistyu-navchannya-doslidzhennya/
Вплив телевізора таки згубний: дві години перегляду на день прирівняли до втрати чотирьох місяців навчання. Аналогічно на досягнення учнів впливає одна година на день, неякісно проведена за комп’ютером.
Австралійські вчені знайшли зв’язок між витраченим школярами на перегляд телебачення часом і їхньою успішністю. Наукову статтю опублікували в журналі PLOS One.
Фахівці вивчили понад 1200 дітей 8-9 років. Відстежували, скільки часу на день школярі витрачають на перегляд телепередач, і вивчали їхню успішність за два роки. З’ясувалося, що дві і більше годин телеперегляду на день дорівнюють втраті чотирьох місяців за два роки навчання.
«Результати показали, що в більш активних користувачів телебачення і комп’ютерів значно знизилися навички читання і рахунку через два роки порівняно зі звичайними користувачами», — пояснила керівник дослідження доктор Ліза Манді.
Вона додала, що ці дані дадуть змогу батькам і учням почати обмежувати неякісний час, проведений дітьми перед телеекраном або монітором комп’ютера.
Неандертальці на 60 тисяч років старші, ніж вважалося досі
http://ukurier.gov.ua/uk/news/neandertalci-na-60-tisyach-rokiv-starshi-nizh-vvaz/
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Homo sapiens не були причиною вимирання неандертальців
У Польщі команда вчених з Вроцлавського університету та Польської академії наук представила несподівані результати аналізу ДНК неандертальця, рештки якого виявили в печері Стайня. Було встановлено, що цей древній родич людини виявився вдвічі старшим, ніж вважалося досі.
Дослідження під назвою «Нові погляди на розселення та переміщення неандертальців з печери Стайня (Польща)» було опубліковано в журналі Scientific Reports, а коротко про це розповідає The First News.
У науковій роботі йдеться про те, що знайдені в Польщі рештки неандертальця є найстарішими в Центральній Європі, оскільки їх реальний вік перевищує 100 тисяч років. Це твердження виявилося досить несподіваним.
Справа в тому, що перші в Польщі рештки неандертальців були знайдені в 2008 році в печері Стайня в Сілезії. До останнього часу вважалося, що їх вік становить 42-52 тисячі років. Кілька років по тому в печері Ціемна недалеко від Кракова також були знайдені рештки неандертальців.
У новому дослідженні вчені використовували аналіз ДНК, яку вдалося витягти з моляра, знайденого на стоянці в Сілезії. Результати показали, що йому майже 116 тисяч років, тобто цей моляр набагато старший, ніж вважалося раніше. Більш того, аналіз ДНК автоматично зробив досліджений зуб найдавнішим зразком решток неандертальців в Центральній і Східній Європі.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як гени неандертальців впливають на сучасну людину
Крім того, дослідження виявило елементи схожості неандертальців з польської печери з їх родичами, рештки яких були виявлені на Кавказі. На думку авторів роботи, це вказує на велику мобільність первісних людей. Ймовірно, групи неандертальців переміщалися через рівнини південної і східної Європи, йдучи за мігруючими тваринами.
«У цьому сценарії Польща, з її положенням на перехресті між Західною і Східною європейськими рівнинами, є важливим регіоном для виявлення закономірностей розселення неандертальців з Заходу в Центральну Азію», – пишуть дослідники.
Вважається, що неандертальці, наш найближчий вимерлий родич, жили на території Євразії ще близько 40 тисяч років тому. Зовні вони відрізнялися від людини сучасної. Неандертальці були нижчі ростом, їх особи були ширше, а носи - крупніше, ніж у людини.
При цьому вони були досвідченими мисливцями і використовували інструменти для виготовлення своїх осель, зброї та одягу. Про причини їх зникнення до цих пір немає єдиної думки. Одна з популярних гіпотез, наприклад, полягає в тому, що неандертальці просто не витримали конкуренції з швидко розвивалися людьми.
Як раніше повідомляв "Урядовий кур'єр", неандертальці вміли полювати на птахів.
Орест ГОРЯНСЬКИЙдля «Урядового кур’єра»
Щорічний Всеукраїнський форум «Innovation Fest» з 07 жовтня 2020 року переноситься орієнтовно на травень 2021 року. Відповідне рішення було прийнято МОН через епідеміологічну ситуацію в Україні для запобігання поширенню COVID-19.Значительное исчезновение популяций диких животных повлияло на появление COVID-19 – WWF
За чуть более, чем 40 лет мировые популяции диких животных сократились на 68 %. По данным Всемирного фонда дикой природы, это повлияло на появление коронавируса COVID-19.
Об этом говорится в докладе WWF Живая природа 2020.
Эксперты также предупредили, что дальнейшее разрушение планеты обернется катастрофой для людей, а также новыми пандемиями.
“Этот отчет напоминает нам, что мы разрушаем планету на свой страх и риск – потому что это наш дом. По мере того как человечество распространяется в некогда дикие места, мы разрушаем популяции видов. Но мы также усугубляем изменение климата и увеличиваем риск зоонозных заболеваний (болезни, которые передаются от животных к людям, – ред.), таких как COVID-19”, – отметил президент и генеральный директор WWF США Картер Робертс.
Подчеркивается, что COVID-19 – это сигнал SOS от природы.
Также отмечается, что хотя происхождение COVID-19 остается неясным, 60 % возникающих инфекционных заболеваний происходят от животных, а почти три четверти из них – от диких животных. Возникновение этих болезней коррелирует с высокой плотностью населения и разнообразием дикой природы, и вызвано антропогенными изменениями, такими как вырубка лесов и расширение сельскохозяйственных угодий.
“В 2020 году ранее неизвестный коронавирус COVID-19 вызвал пандемию, которая затронула почти всех жителей планеты и оказывает огромное влияние на мировую экономику. 60 % недавних крупномасштабных вспышек болезней, включая COVID-19, исходят от животных и передаются человеческим популяциям из-за того, как мы разрушаем среду обитания диких животных”, – добавили эксперты.
- Одними из самых затронутых в Украине являются экосистемы болот и степной зоны. Площадь степей за последние десятилетия сократилась с 40 % территории страны до нескольких процентов.
Новий стандарт України щодо назв
хімічних елементів
Новий стандарт України щодо назв хімічних елементів
Шановні колеги хіміки України, особливо вчителі й викладачі хімічних дисциплін!
Звертаю Вашу увагу на те, що з 1 жовтня 2019 р. набув чинності стандарт України "ДСТУ 2439:2018 Хімічні елементи та прості речовини. Терміни та визначення основних понять, назви й символи".
Важливий момент - це назви хімічних елементів. В пункті 2.7 стандарту читаємо: "Устандартовані терміни набрано напівжирним, довідкові назви - курсивом...". Аналіз таблиці 4.1 і Додатку А показує, що елементам фактично повернули ті назви, які були традиційними в українській мові довгі роки: "азот, водень, вуглець, залізо, золото, кисень, кремній, мідь, олово, ртуть, свинець, сірка, срібло, фтор". Назви "нітроген, гідроген, карбон, ферум, аурум, оксиген, силіцій, купрум, станум, гідраргірум, плюмбум, сульфур,аргентум, флюор " віднесені до категорії "довідкові". Час нам усім виправляти свої методички й підручники!
З повагою, декан хімічного факультету,
проф. Олег КАЛУГІН
Як навчають у «хмарних» школах під хмарним небом Естонії, країни з найрозвиненішими цифровими сервісамиЕстонія — невелика пострадянська країна в північно-східній Європі. Тут мешкають лише 1,4 млн жителів (уявіть-но: майже стільки ж людей живе на лівому березі Києва!). Та незважаючи ні на свої скромні розміри, ні на колоніальне минуле, ні на похмуру погоду, сучасна Естонія за деякими показниками випереджає всю планету. За тридцять років незалежності Естонській республіці вдалося побудувати одну з найкращих систем шкільної освіти, а також найрозвинутішу у світі електронну державну систему. Саме про перетин цих двох досягнень — діджиталізацію в естонській школі — ви дізнаєтеся в цій статті. Цього року з естонських шкіл випустилися дівчата і юнаки, які з першого класу користувалися системою eKool (ест. «електронна школа») замість щоденників, журналів, довідок, роздруківок підручників, ксерокопій домашніх завдань і будь-яких інших паперових документів та навчальних матеріалів. Найякісніша освіта в Європі: першість у PISAЗа результатами PISA (програми міжнародного оцінювання учнів), у 2018 році Естонія показала найкращі результати серед європейських країн та увійшла в першу десятку найуспішніших країн світу. Серед 79 країн, які брали участь у дослідженні, естонські п’ятнадцятирічні школярі посіли четверте місце з природничих наук, п’яте місце з читання та восьме місце з математики. За всіма показниками Естонія випередила інші країни Європи. Одним із факторів, які вирізняють Естонію з-поміж інших європейських країн, є тотальна діджиталізація освітнього середовища. Е-стонія: найрозвинутіше е-суспільство у світі. Усе онлайн! Перш ніж поглянути на те, як працює діджиталізація в естонській школі, важливо звернути увагу на ширший контекст, адже школа існує в системі суспільства. В Естонії ця система — електронна. Тут онлайн роблять майже все: заповнюють податкові декларації, засновують компанії, голосують на президентських виборах, оскаржують паркувальні штрафи, вступають до університетів, підписують документи, отримують рецепти на ліки… Як зазначає у своїй TED-промові Анна Піперал, естонська експертка з електронної держави та блокчейн-технологій: «Набагато простіше сказати, які три речі ми ще не можемо робити онлайн. Потрібно особисто прийти, щоби забрати посвідчення особи, щоб одружитися або розлучитися, та щоби продати нерухомість. І це все».Довіра. На думку Анни, ключова перевага такої системи — довіра: «Досвід Естонії показує, що технології можуть бути засобом для повернення довіри, створюючи ефективну, орієнтовану на користувача систему надання послуг, що відповідає потребам громадян». Доступ до всієї інформації про навчання є однією з таких онлайн-послуг, якою ще з 2008 року користуються школярі, їхні батьки та вчителі.Два основні принципи тотальної діджиталізаціїОнлайн-система естонської шкільної освіти існує за тими ж принципами, що й уся електронна держава. Ось два її основні принципи:Гарантія приватності і конфіденційності даних та інформації. Ніхто не може мати доступ до інформації про учня, окрім самого учня, його батьків і вчителів. Дані надійно захищені, а доступ надається лише за цифровою ідентифікацією особи. У школі це допомагає, наприклад, зберігати конфіденційність оцінювання. Учні не знають оцінок одне одного, якщо тільки самі не забажають поділитися, а вчителі не знають оцінок учнів з інших предметів.«Тільки раз». Держава не може запитувати ті самі дані більш ніж один раз і не може зберігати їх у кількох місцях, лише в одному. Завдяки цьому принципу вступнику не потрібно подавати документи до університету. Система вишу звертається до шкільної бази даних та отримує всі необхідні параметри. Вступнику залишається лише авторизуватися та зробити кілька кліків. Жодних сканованих копій, розрахунків середнього бала та фотокарток!
eKool — це діджитальне освітнє середовище, яке працює в кожній естонській школі з 2008 року. Це інформаційна система та інструмент для менеджменту. Тут містяться всі дані, пов’язані з навчанням, та відбувається взаємодія всіх учасників навчального процесу — учнів, батьків, учителів і адміністрації:
Учителі вносять оцінки та відвідування, розміщують домашні завдання, оцінюють поведінку учнів та надсилають повідомлення батькам, учням і цілим класам.
Батьки залучаються до навчального процесу своїх дітей. Вони переглядають домашні завдання, оцінки, відвідування та нотатки вчителів, а також спілкуються з учителями просто в системі.
Учні переглядають свої оцінки та отримують домашні завдання, а також мають змогу зберігати свої найкращі роботи в електронному портфоліо.
Районні адміністратори мають доступ до останніх статистичних звітів, тож легко можуть аналізувати дані шкіл усього району.
Нові видання
На сайті http://www.helianthus.com.ua/ можна безкоштовно завантажити книжки з медіаграмотності на заняття з фізики, хімії, біології, географії. Вони були створені разом з Академією української преси. Ще одне видання, яке можна завантажити безкоштовно — "Освітні практики в часи інфодемії, або як не ізолюватися від правди". Там є кілька сценаріїв уроків із різних предметів з елементами медіаграмотності. У тому числі з біології на тему "Віруси".
Кембриджський освітній центр запрошуєна знайомствоПерший Кембриджський освітній центр запрошує відвідати Дні відкритих дверей, які відбудуться 29 серпня офлайн та 30 серпня онлайн! Центр відкритий для усіх охочих познайомитися та дізнатися більше про освітні можливості.
Учасники заходу зможуть відвідати пробні уроки (офлайн та онлайн) та переконатися в ефективності методики, отримати промокод на знижку для друзів, щоб вивчати англійську разом, зробити круті фото, познайомитися та випити смачної кави. Також можна отримати ексклюзивні знижки від 15% до 40% на навчання, а особливі щасливчики зможуть виграти сертифікат на семестр безкоштовного навчання, складання Кембриджського іспиту та участь в англомовних клубах.
First Cambridge Open Day offline
У суботу, 29 серпня, з 9:00 ви можете завітати у гості, познайомитися з командою центру, взяти участь у безпрограшній лотереї. Окрім цього, на вас чекатимуть пробні уроки за різними напрямками (загальна англійська, підготовка до ЗНО, бізнес англійська та інші.)
Перші заняття розпочнуться вже о 10:00 і відбуватимуться за адресою: м. Київ, вул. Ярославів Вал 13/2б.
Попередня реєстрація обов’язкова. Обирайте курс та проведіть суботу з користю!
First Cambridge Open Day online
У неділю, 30 серпня, о 10:00 розпочнеться онлайн-презентація освітнього центру та навчальних програм. Під час ефіру учасники зможуть поставити запитання спікерам, взяти участь у розіграші призів та отримати ексклюзивні знижки на навчання.
З 11:00 до 15:00 пройдуть демо-уроки за всіма напрямками навчання, щоб ви змогли перевірити на собі, як можна вивчати англійську ефективно, навіть не виходячи з дому.
Як навчати і навчатися у масці: 5 простих лайфхаків для вчителів та учнів
https://osvitoria.media/experience/yak-navchaty-i-navchatysya-u-mastsi-5-prostyh-lajfhakiv-dlya-vchyteliv-ta-uchniv/
Курс «Бери й роби» https://osvitoria.media/experience/bery-j-roby/
Чого найбільше бракує вам як учителю в підготовці до уроків? Так-так, ми знаємо, часу! Це найдорогоцінніший ресурс! А як щодо креативу? Адже неможливо весь час фонтанувати ідеями, маючи щодня по 5-6 уроків. Ми запитали в учителів й отримали відповідь: ніщо так не економить час, як якісні готові рішення, які можна доповнити власними ідеями.
«Бери й роби» — це курс, в основі якого — практичні інструменти. З їхньою допомогою ви зможете урізноманітнити свої уроки та змінити їх форму, а іноді й зміст. 15 експертів ГС «Освіторія», інтерв’ю з освітніми гуру зі США, Канади та Європи, з нейропсихологами, поведінковими спеціалістами й найкращими вчителями світу, які спеціалізуються на методиках змішаного навчання, креативного мислення, формувального оцінювання, нейрофізіології.Підзарядка для вчителя: як поновити ресурси, коли сили на нулі https://osvitoria.media/opinions/pidzaryadka-dlya-vchytelya-yak-ponovyty-resursy-koly-syly-na-nuli/
Освіта після пандемії: Кисневу маску — вчителю (Т4 «Освіта після COVID-19». Міжнародна онлайн-конференція. Український синхронний переклад) https://osvitoria.media/experience/nova-norma-kysenevu-masku-vchytelyu/
Медіаграмотність на заняттях з біології
Каліберда М. С. Медіаграмотність на заняттях з біології. Навчальне видання. / М. С. Каліберда, Р. В. Шаламов. — Київ: АУП, ЦВП, 2020. — 60 с., іл.ISBN 978-617-7370-12-2Посібник є першим виданням в Україні, що розкриває питання освіти з медіаграмотності на уроках природознавства та біології. У книжці наведено короткі теоретичні відомості про різні аспекти медіаграмотності, приділено увагу питанням методики впровадження навчання з медіаграмотності та розміщено численні ідеї завдань, що можуть бути використані під час занять з природознавства та біології.Книжка розрахована на вчительок та вчителів природознавства та біології, які прагнуть урізноманітнити свої заняття, зробити уроки більш цікавими для учнів, розвивати не лише предметні компетентності, але й медіаграмотність. Посилання для завантаження виданняЧому пінгвіни так швидко плавають?Роджеру Х’юзу не доводилося зустрічати імператорських пінгвінів в природі. Але коли він побачив у документальному фільмі BBC, як пінгвіни розсікають товщу води, залишаючи шлейф з бульбашок, йому прийшла думка, яка згодом вилилася в дивовижне відкриття. Х’юз, морський біолог з Бангорського університету в Північному Уельсі, незадовго до цього обговорював з дружиною особливості сучасних спортивних купальників, що дозволяють плавцям розвивати фантастичні швидкості. І тепер задався питанням: можливо, ці бульбашки і допомагають пінгвінам плавати швидшеВиявилося, що і ніхто інший в світі цього не знає. Х’юз з Девенпортом, перерили гори наукової літератури, з’ясували: даний феномен ніколи не вивчався. І вони вирішили зайнятися їм самі. За допомогою інженера-механіка з Данського технічного університету Пола Ларсена друзі проаналізували безліч годин підводної зйомки і виявили: пінгвіни роблять саме те, що інженери довго намагалися застосувати до човнів і торпед. Птахи, що використовують повітря як мастило, щоб зменшити тертя і збільшити швидкість. Коли імператорський пінгвін пливе, тертя між його тілом і водою обмежує максимальну швидкість птиці в проміжку між 1,2 і 2,7 метра в секунду. Але під час коротких прискорень пінгвін може подвоїти або навіть потроїти швидкість, випускаючи повітря з пір’я у вигляді маленьких бульбашок. Вони зменшують щільність і в’язкість води навколо, знижуючи тертя і дозволяючи розвинути велику швидкість, що, крім іншого, допомагає рятуватися від хижаків на зразок морських леопардів. Секрет криється в пір’ї. Як і інші птахи, імператорські пінгвіни можуть розпушувати оперення, створюючи прошарок повітря на поверхні тіла. Однак якщо у більшості птахів пір’я росте на голій шкірі, у імператорських пінгвінів у основи пір’я є крихітні волоски — всього 20 мікронів у діаметрі (наполовину тонші людської волосини). Затримуючись в цьому пуху, повітря виходить у вигляді мікробульбашок — таких маленьких, що вони створюють змащуючий шар на поверхні пір’я. Звичайно, кораблі навряд чи будуть постачати оперенням — але в цілому техніка вже використовує секрети пінгвінів. У 2010 році датська фірма почала продавати системи, які змащують корпуси контейнеровозів бульбашками повітря. Торік компанія Mitsubishi створила систему повітряного мастила для супертанкерів. Однак поки немає пристрою, здатного злетіти вгору по вертикальному айсбергу. Це все ще секретна технологія.Стартує проект «Антарктичні уроки» для школярів
27 травня 2020 року розпочнуться «Антарктичні уроки» для школярів з короткими відео про крижаний континент та роботу на станції «Академік Вернадський». Це спільний проєкт МОН та Національного антарктичного наукового центру (НАНЦ), що складатиметься з серії коротких відео – до 10 хвилин кожне. З цих відео школярі отримають відповіді на питання, хто живе в Антарктиді – пінгвіни чи білі ведмеді, чому вона вкрита кригою, скільки років українці досліджують цей континент і які професії треба опанувати, щоб працювати на станції «Академік Вернадський». Учителем «Антарктичних уроків» стане директор НАНЦ, науковець-біолог Євген Дикий.«Багато учнів писали нам листи на конкурс «Запроси полярника до себе», 27 шкіл було визнано переможцями. Мої колеги – українські дослідники Антарктиди – мали прийти в ці школи і поспілкуватися з учнями вживу. Частину ми встигли відвідати, але, на жаль, більшу частину через карантин не змогли. Ми обов'язково прийдемо в усі ці школи. Однак поки триває карантин, вирішили записати для учнів цикл маленьких онлайн-уроків про Антарктиду взагалі та українців у Антарктиді зокрема», – пояснив Євген Дикий. Він також зазначив, що відео будуть цікаві та корисні не тільки для школярів, а й для батьків, учителів, студентів та загалом усіх, хто хоче дізнатися про Антарктиду. Зокрема, вчителі зможуть використовувати ці записи на уроках географії, біології, історії та класних годинах. Також відео стануть у пригоді для профорієнтації – щоб показати дітям, якою цікавою може бути робота науковця. Нові відео розміщуватимуться щосереди о 14:00 на YouTube-каналі МОН, а також Фейсбук-сторінках МОН та НАНЦ. Старт проекту відбудеться 27 травня 2020 року о 14:00. Розклад перших «Антарктичних уроків»:
- 27 травня, 14:00, тема: «Чому Антарктида – крижана й холодна? Чим відрізняється від Арктики?»;
- 3 червня, 14:00, тема: «Які тварини та рослини є в Антарктиді?»;
- 10 червня, 14:00, тема: «Хто відкрив Антарктиду і якою була роль українців у цьому?».
Глобальное потепление вызывает появление зеленых водорослей на снежных покровах Антарктиды
Об этом сообщает Science Daily.Ученые университета Кэмбриджа и британской Антарктической службы обнаружили почти 1700 отдельных очагов цветения водорослей на площади примерно двух квадратных километров. Водоросли встречаются чаще у мест обитания пингвинов и птиц, поскольку их экскременты являются удобрением. Специалисты не исключают, что в случае продолжительного роста температуры часть Антарктиды может лишиться снежного покрова и водоросли исчезнут из-за отсутствия талой воды и слякоти. Напомним, ученые дали неутешительные прогнозы по глобальному потеплению.
Розвиваємо в дітей природничу компетентність
https://osvita.ua/school/73487/Проект "Розвиток дитини" пропонує батькам, вихователям та вчителям двадцять шість оригінальних практичних завдань для формування природничих понять та поглиблення знань про різноманітність тварин і рослин у природі. Виконання запропонованих завдань сприятиме розвитку критичного, аналітичного, логічного й образного мислення, вміння порівнювати й робити висновки, формуванню елементарних умінь і навичок безпеки поведінки у природі.Еволюція відповідальності: з чого починати школі?
«Ніхто так не шанує нашої свободи, як Бог,але ми не маємо відваги бути вільними,бо бути вільними – це бути відповідальними».Блаженніший Любомир ГузарПодії у світі зараз відбуваються напрочуд швидко, і вже ніхто не береться давати точні прогнози, що нас очікує в недалекому майбутньому. Світ змінюється, разом з ним стають іншими люди. Як ніколи раніше, у часі карантину відчувається, що Земля – наш спільний дім, що кордони країн умовні, а проблеми, які нам доводиться вирішувати, - однаково важливі для всіх жителів планети.Не знаю, кому належить цитата, але зараз вона абсолютно актуальна: «Не запитуймо Господа, чому він дає нам випробування. Запитаймо себе, як ми повинні змінитися у цих випробуваннях».Які ж висновки мали б зробити освітяни нашої країни у час всесвітнього «вірусного шторму»? Напевно, можна було б назвати чимало слабкостей системи, які зараз виразно проявилися чи не в усіх закладах освіти: консерватизм, відсутність емпатії, невисока гнучкість вчителів, які мали б швидко змінювати свій стиль роботи, погана підготовленість шкіл до дистанційного навчання, нерозвинені навички співпраці між учасниками освітнього процесу (вчителі-батьки-діти). У цих, а також у багатьох інших поведінкових особливостях суспільства і кожного українця зокрема в умовах кризи чітко вимальовується брак однієї надзвичайно важливої особистісної риси – відповідальності.«Відповідальність — загальносоціологічна категорія, яка виражає свідоме ставлення особи до вимог суспільної необхідності, обов'язків, соціальних завдань, норм і цінностей», - дає визначення Вікіпедія.Якщо не вдаватись до філософського контексту, який часто залежить від історичної епохи і суспільних традицій, відповідальність з точки психологічного стану – це риса особи, пов’язана із її внутрішньою силою, свободою та зрілістю. Марії фон Ебнер-Ешенбах, австрійській письменниці, приписують цитату: «Сила – це обов’язок, свобода – це відповідальність».Свобода і відповідальність тісно пов’язані, вони взаємозалежні і взаємовизначальні. Свобода можлива лише в умовах відповідальності, а справді відповідальною людина може бути, коли в неї є вільний вибір. «Шлях до мети почнеться у той день, коли ти стовідсотково візьмеш відповідальність за свої вчинки», - сказав якось Данте.Чи може школа вплинути на виховання відповідальності у дітей? Напевно, багато вчителів упіймають у цю мить себе на думці, що виховання – це справа сімейна, і йде від батьків, а навчальний заклад має за мету дитину навчити.Якщо схожа фраза закралася у голову педагога, він уже магічним чином зняв із себе відповідальність за виховання своїх учнів. Якщо дитина проводить щонайменше третю частину часу кожного робочого дня у навчальному закладі, то і виховний процес, як мінімум, на 30% залежить від вчителів, у тому числі виховання відповідальності.Якщо мова йде про виховання у школі цієї якості, то, як було сказано вище, у закладі освіти повинна панувати атмосфера свободи, а ще розроблена система спільних правил, які б допомагали усім учасникам процесу вмотивовано виховувати та підтримувати у собі почуття дисциплінованості, ініціативності та співпраці.У контексті роздумів про виховання відповідальності хотілось би поділитись унікальним і цілком реальним досвідом приватної школи Швейцарії, яка входить до 5% недержавних навчальних закладів цієї європейської країни. Інтегральна денна школа Вінтертура або Integrale Tageschule Winterthur (ITW) заснована близько десяти років тому. Першим ідейним натхненником створення закладу став Армін Зібер, який і досі працює у школі і, до речі, з великою охотою долучається до освітянських проектів для українських вчителів.Інтегральна денна школа Вінтертура зібрала у своїх стінах учнів 7-9 класів, які з різних причин не хотіли чи не змогли навчатись у безкоштовних державних закладах освіти : це і проблеми з навчанням, і булінг, і девіантна поведінка, а також особливі освітні потреби, складні життєві обставини тощо. В ITW немає оцінок, а також немає поділу на класи. Тридцятеро учнів школи просто розділені на групи - червона, синя, жовта. Заклад декларує себе як «денний», тому діти перебувають у ньому як до, так і після обіду, переважно до 16-17 години.На інформаційному стенді Інтегральної школи Вінтертура зазначено: «Основу нашої діяльності складають методи гуманістичного спрямування, що дають змогу розглядати людину цілісно, зокрема зважаємо на ті підходи, які за своєю суттю передбачають роботу, спрямовану на результат (метод Кім Берги) (LOA, Steve DeShazer&Insoo Kim Berg), ми дотримуємося дієвої та об'єднуючої комунікації (ненасильницьке спілкування (ННС), Маршалла Розенберга), використовуємо у роботі елементи AQAL (інтегральний підхід Кена Вілбера/Спіральна динаміка Дона Бека)». Кожен з цих методів є сучасним і по-своєму унікальним, але в ITW всі вони об’єднані для однієї мети – виховання відповідальності та розвитку внутрішньої мотивації кожного учня.«Ціль нашої школи: ми підтримуємо молодих людей у пошуку власного шляху у щораз більш складному світі».На стіні одного з класів ITW є цитата Ернста Ферстля: «Інші люди не можуть нам дати більше, ніж ми готові взяти». Філософією інтегральної школи є, здавалось би, очевидна теза: відповідальними за успіхи учнів є лише самі учні. Вчителі разом із батьками створюють лише умови та допомагають дітям ставати самостійними.Еволюція відповідальності учнів інтегральної школи не відбувається легко. Цей процес складний і дуже кропіткий. Колись на одній із лекцій для українських вчителів у Києві Армін Зібер наголосив, що у його школі нема жодного педагога, який би працював на цілу ставку в ITW, адже це надто виснажливо. Основне, що об’єднує вчителів у цій приватній швейцарській школі – їхня мотивація, потреба у саморозвитку, постійному навчанні та активній участі в освітньому процесі. Слід зазначити, що зарплатня в приватних школах Швейцарії загалом нижча, ніж у державних.Уже було сказано вище, принципи роботи приватної школи Вінтертура опираються на елементи інтегрального підходу Кена Вілбера та спіральної динаміки Дона Бека. Тут хотілось би зробити акцент на сам термін «інтегральний». Слово «integral» з англійської перекладають як інтегральний, цілісний, невід’ємний чи повний. Кен Вілбер у свої книзі «Теорія всього» пише: «Інтегральний: згадане слово означає інтегрований, з’єднаний разом, зв’язаний, об’єднавчий, всеохоплюючий. Не у сенсі одноманітності і не в сенсі ліквідації усіх дивних розбіжностей, кольорів і зигзагів веселково забарвленого людства, а в сенсі єдності-в-різноманітті».В Україні деякі педагоги, на жаль, досі використовують термін «інтегральний» не зовсім доречно. Якщо мова йде про інтеграцію чогось чи когось, ми не можемо говорити про інтегральні технології, методи чи уроки. За визначенням словника, Інтегра́ція (від лат. integrum — ціле, лат. integratio — відновлення) – це поєднання, взаємопроникнення. Процес об'єднання будь-яких елементів (частин) в одне ціле.(3) У той же час, термін «інтегральний» має геть інше значення. «Інтегральний - нерозривно зв'язаний; суцільний, єдиний», - пояснює словник української мови.Кен Вілбер у своїй праці «Теорія всього» пише: «трохи цілісності все ж краще, ніж її відсутність, а інтегральне бачення пропонує значно більше цілісності, ніж фрагментарні альтернативи».Якщо вчителі володіють компетентностями та знаннями, можуть вільно та свідомо обирати стратегії, технології навчання й виховання, розуміти, на якому етапі зараз перебуває освітній процес і як рухатись далі, щоб досягти успіху, аналізувати середовище, у якому відбувається хід навчання, і стани його учасників (психологічні, фізичні, моральні), ми можемо говорити про інтегральний підхід. Вміння бачити ситуацію цілісно (інтегрально) в освітньому процесі сприяє тому, що усі його учасники є відповідальним за результат своєї діяльності.Інтегральна школа – це школа, в освітньому процесі якої беруть активну участь і однаково несуть відповідальність вчителі, батьки, діти, а також інші освітні суб’єкти: громадські організації, медичні/технічні працівники закладу, громада.Маленька приватна школа в швейцарському Вінтертурі розробила поетапний план навчання відповідальності та виховання самостійності своїх непростих і «незручних» учнів. Перше правило – жодного насилля! Друге правило – вміння спілкуватись та слухати! Третє правило – правил дотримуються всі!Учні інтегральної школи Вінтернтура кожних два тижні проходять обов’язкові коучінги зі своїми вчителями-класоводами. Це і є основний спосіб навчання відповідальності – самоаналіз та спілкування. Під час коучінгу використовують унікальну, розроблену педагогами ITW Таблицю самокомпетенцій SeKoRa. Таблиця має три групи компетенцій: зобов’язання (синій), діяльність (помаранчевий), співпраця (зелений), які в свою чергу розділені ще на три підгрупи.Кожна підгрупа компетентностей розділена на 5 етапів від 0 до 4, які описують якісну зміну у напрямку до покращення, тобто еволюцію. Наприклад, у графі «самостійність» маємо таку градацію:У великій таблиці самокомпетенцій учень під час коучінгу у кожному полі (відповідальність, активність, правила, увага тощо) ставить зелену крапку, як сам вважає і як себе оцінює. Вчитель-коуч після цього ставить свою синю крапку, що відображає його бачення. Результати спільно обговорюються та записуються для наступного коучінгу. Вчитель та учень спільно планують роботу на наступний тиждень, визначають шляхи покращення. Раз у півроку відбувається схожий коучінг у присутності батьків учня, під час якого школяр сам презентує свої успіхи, чесно, враховуючи попередній досвід.Цікавим і дуже вагомим у таблиці самокомпетенцій є рядок «привілеї». Чим менший є «еволюційний» номер компетентностей учня, тим менше він отримує привілеїв. Так, наприклад, якщо учень із дев’яти розділів найбільше пунктів набрав на першому, бежевому, етапі, серед привілеїв у нього буде наступне: учень може користуватись мобільним телефоном лише під час обідньої перерви, використовувати персональний комп’ютер зі зменшеною швидкістю Інтернет, мати вільний час на в обідню перерву в itw (в т. ч. у п'ятницю) і все. Привілеї з кожним рядком збільшуються. На жовтому, четвертому етапі, вони найбільші. Окрім користування мобільними пристроями та Інтернетом з великою швидкістю, «жовтий» учень може навіть скористатися раз на три місяці «джокер-полуднем». Тобто учень вже є настільки відповідальним, що школа може йому довіряти і дозволити півдня самому розпоряджатися своїм часом. До вертикального червоного рядка «0» (нуль) учень не має жодних привілеїв.Коучінг (спілкування учня та вчителя) відбувається кожні два тижні, або ж у випадку, коли учень зробив грубе порушення поведінки та шкільних правил.Кожен колір у таблиці SeKoRa означає новий етап учня і вказує на розвиток його вмінь, розписаних і означених під поняттями «зобов’язання», «діяльність», «співпраця». Учень усвідомлено може проаналізувати свої вчинки і зрозуміти, що йому слід робити, аби ставати кращим крок за кроком. Перебування школяра ITW на певному етапі та його привілеї у навчальному закладі засвідчує іменна картка певного кольору. Їх учні бережуть і дуже ними пишаються, особливо, якщо вони пройшли шлях змін, щоб її отримати.«У мене зелена картка», - хвалиться Лаурін, учень інтегральної школи, під час невеликого інтерв’ю, - «у нас дуже небагато школярів мають саме зелену картку». Запитую, чи можу побачити її. Хлопчик дістає гаманець і обережно виймає заламіновану зелену картку із печаткою школи і його ім’ям та прізвищем.Оцінок в Інтегральній школі Вінтертура практично нема. Якщо бути точним, то оцінки є, але функції мотивування вони не виконують. Оцінки існують лише для річних/семестрових підсумків здобуття знань.Освіта - це процес життя, а не підготовка до майбутнього життя. (Джон Дьюї, «Моя педагогічна віра»). Якщо освітній процес сповнений зрозумілих вимог і дозволяє учням побачити свій прогрес, він буде результативним. Справжніх успіхів від навчання не слід очікувати, коли школа наповнена хаосом, фарсом, безглуздими правилами або ж їх цілковитою відсутністю. Не може також навчальний заклад виховати відповідальну людину, якщо у ньому педагогічний колектив не має єдності, коли вчителі не мають внутрішньої свободи та навіть не намагаються спробувати споглядати на світ та своїх учнів цілісно, інтегрально.Швейцарська приватна школа у місті Вінтертур – це не єдиний навчальний заклад у Європі, де учнів навчають відповідальності. Фредерік Лалу у книзі «Компанії майбутнього» розповідає про ESBZ (Evangelische Schule Berlin Zentrum) – старшу школу в Берліні, рушійною натхненницею якої стала директорка Марґрет Расфельд. В ESBZ головним є те, що діти цілком відповідальні за своє навчання, а дорослі є переважно наставниками та інструкторами. «Вчителі пропонують підтримку, пораду, похвалу, зворотній зв'язок, кидають виклик. Відповідальність за навчання – лише в руках учнів», - пише Фредерік Лалу.Отож, підсумовуючи сказане, слід зазначити, що все ж школа може навчити і навчати молодих людей бути відповідальними. Для цього необхідні спільні правила для всіх у навчальному закладі, достатня свобода та здоровий психологічний клімат в колективі, а також готовність до спілкування між усіма учасниками освітнього процесу. Швейцарська Інтегральна школа Вінтертура дозволяє своїм учням говорити, багато і вдумливо спілкуватися, аналізувати свої вчинки. Вчителі готові слухати своїх учнів і давати зворотній зв'язок. Коучінги – це один із методів педагогічного супроводу учнів, який має чудовий результат.Американська психолог Джудіт Герман зазначає: «Стійкі до стресу індивіди – це ті, хто багато спілкується, використовує вдумливі та активні стратегії подолання та має сильне переконання у здатності керувати своєю долею». Джудіт Герман розповідає, що після спостереження за великою групою дітей вчені дійшли висновку, що приблизно одна дитина з десяти виявляла незвичну здатність протистояти несприятливому середовищу, і це саме ті діти, які вміли спілкуватися з іншими.Запитаймо себе тепер, чи вчать українські школи справді спілкуванню людей? Ні, не переказу текстів, не аналізу художніх творів, не покірному слуханню і мовчанню дітей на уроках чи лінійках, а справді активному, усвідомленому і щирому спілкуванню з ровесниками, батьками, педагогами?Йозеф, учень ITW, який добряче діймав вчителів і мав чимало конфліктів з іншими учнями, так відповів мені, коли я запитала, чи йому подобаються коучінги: «Так звичайно. Саме через них я і тут». Йозеф зізнався, що неохоче навчався в державній школі, але ця приватна школа йому підходить, бо вчителі тут мають «добре серце і добру освіту». Магічним чином діти, яких готові слухати дорослі, чи то батьки, чи то вчителі, вважають їх більш компетентними і розумними, тому цим дорослим діти більше довіряють.Тож з чого повинна починати українська школа, яка поставить собі за ціль виховати відповідальних громадян? Найперше, у школі має бути добра спільнота вчителів-однодумців, панувати сприятлива атмосфера свободи та поваги до всіх учасників освітнього процесу, а також навчальний заклад мав би спільно визначити систему інтегральних правил, які б були однаково обов’язкові для кожного і, чи найголовніше, бути готовим до спілкування, яке включає слухання і розуміння співрозмовників. Навчити бути самостійним та відповідальним людину – це значить дозволити їй йти від простого до складного, допомагати аналізувати свої досягнення та невдачі, завжди мотивувати і підтримувати. Для кращого розуміння прогресу учнів у вихованні самостійності та відповідальності можна спробувати розробити власні схеми еволюції, схожі на таблицю самокомпетенції Інтегральної школи Вінтертура. Вдячна вчителям цього навчального закладу та Арміну Зіберу зокрема за можливість поділитися їхніми напрацюваннями з українською педагогічною спільнотою.Як можна дізнатися, чи освітній процес успішний? Насправді просто – у школі тоді буде панувати легка сімейна атмосфера, а учні, не довго думаючи, будуть ствердно відповідати на питання, чи вони щасливі. Школярі в ITW про щастя говорили охоче, його вони також бажали своїм ровесникам в Україні. Швейцарія впевнено тримається у десятці найщасливіших країн світу вже не один рік, так само, як і Фінляндія, Швеція, Данія, Нідерланди. Люди у цих країнах відзначаються високою суспільною відповідальністю та одночасно мають багато свобод. Тому українському суспільству слід починати шлях змін у шкільних стінах, бо саме там починається справжнє щастя, свобода та відповідальність.Висловлюю щиру подяку людям, які допомогли реалізувати освітній дослідницький проект у місті Вінтертур: ГС «Міжнародний інститут інтегрального розвитку», Катерині Ясько та Оксані Андрусяк, засновниці КМДШ Лідії Білас, меценату Андрію Коту.Ксенія Смірнова, методист Стрийського міського відділу освіти.21.04.2020Майстер клас із підготовки до ЗНО з біології від заслуженого вчителя, кандидата біологічних наук Руслана Шаламова
Узагальнюючий урок з теми "Різноманітність рослин" пропоную провести в оранжереї ботанічного садуімені М.М.Гришко (віртуальна екскурсія)Графік проведення дистанційних занять НЦ «МАНУ»(6 – 24 квітня 2020 р.)Природничі наукиПосилання для реєстрації та додаткова інформація на сторінці https://www.facebook.com/exlab.man Контактна пошта: exlab@man.gov.ua
Корисні посилання
Як навчатись дистанційно? http://vo.ippo.kubg.edu.ua/
Підписатися на:
Дописи (Atom)
Немає коментарів:
Дописати коментар